June 30, 2010

Vail Shootout: News/Results from Day Five

by Alex Smith | Special to Lacrosse Magazine Online

High School lacrosse ruled the day on Wednesday as the Boys and Girls U-19 Divisions both finished up their competitions at the Vail Lacrosse Shootout.  Both of the boys’ and girls’ tourney finals went into overtime and Ford Field was laced with drama.  In the end, two familiar faces took home the hardware as the Baltimore Crabs and Heros Lacrosse ended up victorious.
 
Wednesday marks the end of the high school tournaments and Thursday will welcome the big boys and girls to town as the Men’s and Women’s Elite get started.  Stay tuned to www.vaillacrosse.com, as we blog coverage directly from the fields.
 
Dr. Tom Watts Memorial Boys U-19
The Baltimore Crabs won their fifth straight U-19 Vail title on Wednesday, defeating a game and talented Fellowship of Christian Athletes squad 12-11 in overtime.  FCA led for much of the game, but a four-goal fourth quarter run by the Crabs pushed the contest to overtime where Patrick Foster (North Carolina commit) beat his defender from behind the goal to score the game-winner.  Foster, who was held scoreless for the entire contest, executed a stellar inside roll to free his hands and finish the game with just 8 seconds remaining in the first overtime period. 
 
Baltimore struck first, jumping out to a 3-2 first quarter lead behind some slick attack work and strong play in the middle of the field. Quinn Haley (Maryland) had a goal and an assist in the first quarter on his way to a game-high four points on the afternoon.  But FCA was not to be denied, ripping home four goals in the second quarter to take a 6-3 lead into the halftime break.  The Crabs outshot FCA 31-17 in the first half, but first half goaltender Austin Geisler (Virginia) held strong, making 12 saves under relentless pressure.
 
FCA did a great job for the first two quarters of possessing the ball, mostly thanks to the play of Geisler, midfielder Drew Belinsky (Penn) and close defender Jake Bailey (North Carolina 2011 commit), who were strong on the defensive side of the ball. 
 
In the third quarter, the teams deadlocked at four goals apiece.  FCA attackman Jimmy Bitter (North Carolina 2011) scored his only two of the contest during the exciting third frame while Baltimore continued their spread scoring with goals from four different players. 
 
As the penalties started to mount up for both squads, Baltimore made their run in the fourth to tie the game.  Crab attackman Jeff Fountain (Georgetown) scored his third of the game to narrow the Fellowship of Christian Athletes lead to one and then Haley finished off his hat-trick less than a minute later to tie the game 10-10.  Alex Cramer (Fairfield) scored with 3:39 remaining to give Baltimore their first lead since the first quarter, but Philip Castronova (Johns Hopkins) tied the game with under two minutes to go to send the game to overtime.
 
Both teams had their chances in overtime, but the Crabs finally broke through on Foster’s spectacular individual effort.  The game was tightly called as 16 total penalties were called.  Baltimore thoroughly outshot FCA 54-29, but this game was very evenly matched overall. RG Keenan (North Carolina) held his own facing off for Baltimore, winning 18/26 draws. 
 
In the end, this U-19 championship may have featured the most talent on a lacrosse field that we’ve had in sometime for the Shootout, but both teams played well together, showing heart and determination in the competition.  Baltimore was elated after the win, holding up five fingers to signify their impressive five-year run at the top of the mountain and will come back in 2011 to start on #6.
 
Wednesday Results:
Division 1
Championship:  Baltimore Crabs 12, FCA Lacrosse 11 (ot)
3rd Place:  Team Colorado 12, Team Ohio 8
5th Place:  Lawrenceville Big Red 7, Brady’s Bunch 6
7th Place:  True Lacrosse 18, Nor Cal 6
 
Division 2
Championship:  Huskers beat Blue Lion Elite
3rd Place:  HouLA Oilers 13, Winnipeg 12
5th Place:  Team Nebraska 15, Team Power 14 (ot)
7th Place:  Sacramento Heat 10, Maverik Elite 5
 
Dr. Tom Watts Memorial All-Tournament Team 2010
Attack
4 – Jimmy Bitter – Fellowship of Christian Athletes Lacrosse
4 – David Goldman – Baltimore Crabs
4 – Nate Greenberg – NE Huskers
 
Midfield
14 – Henry Hall – Team Colorado
42 – Conor Igoe – Team Ohio
5 – Ehret Faircloth – Lawrenceville Big Red
 
Defense
30 – Robert Posniewski – Baltimore Crabs
16 – Jake Bailey – Fellowship of Christian Athletes Lacrosse
28 – Jake Teague – Team Power
 
Goalie
3 – Austin Geisler – Fellowship of Christian Athletes Lacrosse
 
Long Stick Midfielder
28 – Dennis Foster – Baltimore Crabs
 
Face-Off
11 – Joe Calvello – True Lacrosse
 
Overall MVP
5 – Patrick Foster – Baltimore Crabs
 
Girls U-19
The Final Day resulted in some great contests.  The best was the double overtime game of Heros vs. Team HLA in the Gold Division Championship.  Shortly into the second OT, Heros scored the winning goal.  You could hear Heros celebrating all the way across the river as they continued their strong run at the top of the Girls U-19 bracket.
 
Wednesday Gold Games
Gold Championship:  Team HLA 8 v. Heros 9 (2 OT)
3rd Place:  M&D 14 v. Granite State 4
5th Place:  PA Express 11 v. Midwestern Force 10 (OT)
7th Place:  Minnesota Lakers 8 v. Team Colorado Red 10
 
Final Gold Standings
1.      Heros

2.      Team HLA

3.      M&D 2011

4.      Granite State

5.      PA Express

6.      Midwestern Force

7.      Team Colorado Red

8.      Minnesota Lakers

 
Wednesday Silver Games
Silver Championship:  RC Elite Gold 11 v. Stars 2014 7
3rd Place:  CTLF 9 v. Houston Heat 6
5th Place:  Puget Sound 12 v. Hotlanta 8
7th Place:  Lakeshore Lacrosse 10 v. Players Lacrosse 12
 
Final Silver Standings
1.      RC Elite Gold

2.      Stars 2014

3.      CTLF

4.      Houston Heat

5.      Puget Sound

6.      Hotlanta

7.      Players Lacrosse Club

8.      Lakeshore Lacrosse

 
Wednesday Bronze Games
Bronze Championship:  Oregon 8 v. Bay Area Wave 5
3rd Place:  Utah Mamaci 12 v. Team Colo. Blue 7
5th Place:  Team Stickhead 11 v. Idaho Tye Dye 4
7th Place:   Amherst 7 v. RC Elite Blue 13
9th Place:  Indy Girls 16 v. Blue Lions 6
 
Final Bronze Standings
1.      Oregon Elite

2.      Bay Area Wave

3.      Utah Mamaci

4.      Team Colorado Blue

5.      Team Stickhead

6.      Idaho Tye Dye

7.      RC Elite Blue

8.      Amherst

9.      Indy Girls

10.  Blue Lions

 
All-Tournament Team
Natalie Foerster, Colorado Red, 14
Kali Maxwell, Colorado Red, 15
Kayleigh Hinkle, Heros, 18
Kelsey Horton, HLA, 6
Taylor Trimble, HLA, 18
Jenna Dreyer, Hotlanta, 35
Logan Warye, Indy Girls, 22
Katie Angulo, Lakeshore, 10
Bailey Ewing, M&D, 6
Morgan Stephens, M&D, 19
Hilary Duda, Minnesota, 14
 
Gussie Johns, Goalie, Stars 2014, 31
 
Kelyn Freedman, MVP, HLA, 14


RELATED HEADLINES


FOLLOW US


Lacrosse Magazine on Facebook

FOLLOW THEM

LaxMagazine.com features news, scores and standings tailored to your favorite teams.

» NCAA Division I Men
» NCAA Division I Women
» NCAA Division II Men
» NCAA Division II Women
» NCAA Division III Men
» NCAA Division III Women
» MCLA Division I Men
» MCLA Division II Men
» MLL
» NLL
» U.S. Senior Men
» U.S. Senior Women
» U.S. U19 Men
» U.S. U19 Women
» U.S. Indoor Men

// show either all first or all second banners