High School Boys

 
July 2, 2013

Related Links

More Links

US Lacrosse Boys High School All-Academic Team

McCallie (Tenn.) Midfielder George Ehlers.
© Cecil Copeland 

Released in three waves that reflect the staggered nature of the completion of the high school season, the US Lacrosse Boys' High School All-Academic Team consists of 241 exemplary players from across the country.

The US Lacrosse Men's Game All-American awards/recognition process itself is maintained by the US Lacrosse Men's Game Coaches Subcommittee and administered locally by the High School Area Chairmen. The subcommittee, through the 93 Area Chairmen, oversees the selection of the high school post-season awards.

A US Lacrosse All-Academic honoree is a player who exhibits exemplary lacrosse skills, good sportsmanship on the field, and represents high standards of academic achievement in the classroom. This player also should have left his mark beyond the lacrosse field and the classroom by making significant contributions of service to the school and/or community.

Group 1

Area - Player, Pos. (High School, Graduation Year)

Alabama/Mississippi - Carson May, LSM (Grissom High School, 2013)
Arizona - J. Gage Buness, M (Brophy College Prep, 2013)
Arizona - Niklas Landeene, D (Desert Vista, 2013)
California-Sacramento - Chase Crimmins, M (Pleasant Grove HS, 2013)
California-Sacramento - Christopher Heli, M (St. Mary's HS, 2014)
Connecticut,Fairchester AA - Jordan Coley, M (Hamden Hall HS, 2013)
Florida-Central - Matt Krecicki, A (Winter Park HS, 2013)
Florida-Central - Clay Phillips, A (Lake Highland Prep, 2013)
Florida-Central - Greg Strobl, M (Oviedo HS, 2013)
Florida-North - Emory Banister, M (Bartram Trail High School, 2013)
Florida-North - Danny Hutton, D (Allen D. Nease High School, 2013)
Florida-North - Ryan Jennis, A (Creekside High School, 2013)
Nevada - Ryan Hess, D (Faith Lutheran, 2013)
New York-NYSAIS-IVY - Jacob Berney, G (Trinity School, 2013)
North Carolina-East - Lucas Jones, D (Broughton High School, 2013)
North Carolina-East - Jeff Williams, M (Cardinal Gibbons High School, 2013)
North Carolina-East - Kyle Wolfe, M (Athens Drive High School, 2013)
South Carolina - Beau Acuff, D (Hammond School, 2013)
South Carolina - Forrest Hemphill, D (AC Flora HS, 2013)
South Carolina - Hagood Hemphill, D (AC Flora HS, 2013)
Texas - Grant Bowling, D (Cy,Fair High School, 2013)
Texas - Jose De Alba, G (The Episcopal School of Texas, 2013)
Texas - Matthew Goodman, D (LBJ/LSA, 2013)
Texas - Andrew Graffy, A (St. Mark's, 2013)

Group 2

Area - Player, Pos. (High School, Graduation Year)

California-Central - Alan Medina, A (Watsonville, 2013)
California-Greater Los Angeles - Colton Michel, A/M (Palos Verdes Peninsula, 2013)
California-Greater Los Angeles - Augie O'Hern, M (Palos Verdes HS, 2013)
California-Greater Los Angeles - Justice Sefas, M (Harvard-Westlake, 2013)
California-Orange County - Jack Gilchrist, M (Foothill, 2013)
California-Orange County - Brett Nelson, M (Corona Del Mar, 2013)
California-Orange County - Chase Williams, A (St. Margaret's Episcopal, 2013)
California-San Diego - Jack Becker, LSM (San Marcos, 2013)
California-San Diego - Chris Carter, D (Torrey Pines, 2013)
California-San Diego - Kag Iglinski, D (Granite Hills, 2013)
California-San Diego - Cole Tudor, LSM/D (La Costa Canyon HS, 2013)
California-Ventura County - Jake Wuesthoff, M (Newbury Park HS - 2013)
Colorado - Will Albyn, D (Centenial, 2013)
Colorado - Toby Bollig, M (Fort Collins, 2013)
Colorado - Angus Campbell, A (Colorado Springs, 2013)
Colorado - Chris Fons, D (Centenial, 2013)
Colorado - Parker Miller, M (Aurora, 2013)
Colorado - Jase Wyeno, A (Air Force Academy, 2013)
Florida-South - Calder Alfano, D (Boca Raton HS, 2013)
Florida-South - Michael Fogel, D (Spanish River HS, 2013)
Florida-South - Michael Herman, A (West Boca HS, 2013)
Florida-South - Max Rautenkranz, A (Park Vista HS, 2013)
Florida-South - Austin Tedesco, A (Marjorie Stoneman Douglas HS, 2013)
Georgia - Jack Assaf, A (Pace Academy, 2013)
Georgia - Mitchell Barnes, G (Harrison, 2013)
Georgia - James Dow, D(Northview HS, 2013)
Georgia - Conor Linnenn, (Fellowship Christian, 2013)
Georgia - Matt Lynch, D (Peachtree Ridge HS - 2013)
Georgia - Thomas Lynch, D (Walton HS, 2013)
Georgia - Graham Seagroves, M (Westminster HS, 2013)
Idaho - Jake Berard, M (Meridian, 2013)
Indiana - James Delaney, D (Brebeuf Jesuit Prepatory School, 2013)
Indiana - Graham Murphy, M (St. Jospeh HS - 2013)
Indiana - Ryan Spoonmore, G (Zionsville HS - 2013)
Maine - Nick Ryan Eaton, M (York High School, 2013)
Maine - Josh Espy, M (Waynflete - 2013)
Maine - Quinn Kelley Hathcock, M (Yarmouth High School, 2013)
Maine - Zander Majerik, A (Waynflete - 2013)
Maryland-Baltimore County - David Kratochvil, D (Parkville HS, 2013)
Maryland-Baltimore County - Robbie Mathey, M (Dulaney HS, 2013)
Maryland-Eastern Shore - Gordon Abercrombie,A (Worcester Preparatory, 2013)
Maryland-Frederick/Washington Counties - TJ Bryant, D (Catoction HS, 2013)
Maryland-Frederick/Washington Counties - Mitchell Miller, A (Walkersville, 2013)
Maryland-Harford County - Sam Caretti, M (Patterson Mill HS, 2013)
Maryland-Howard County - Brian Glueck, LSM (Reservoir HS - 2013)
Maryland-Independent - Wyatt Derr, A (St. Maria Goretti, 2013)
Maryland-Montgomery County - Kirby Carmack, D (Poolesville, 2013)
Maryland-Montgomery County - Ian Pollekoff, M (Churchill, 2013)
Michigan - Henry Aspergen, A (Ann Arbor Greenhills, 2013)
Michigan - Michael Bremerkamp, D (Warren De La Salle, 2013)
Michigan - Jonathon D. Conley, G (Detroit Catholic Central, 2013)
Michigan - Christopher J. DesRosiers, M (Warren De La Salle, 2013)
Michigan - Mitchell D. Gaynier, M (University of Detroit Jesuit, 2013)
Michigan - Matthew S. Golladay, A (East Grand Rapids, 2013)
Michigan - Sean Johnson, M (Clarkston, 2013)
Michigan - George Saker, LSM (Bloomfield Hills Lahser, 2013)
Michigan - Davis J. Vorva, M (Ann Arbor Greenhills, 2013)
Michigan - Andrew Woodrich, D (Pontiac Notre Dame Prep, 2013)
New England ISL - Matt Deveney, M (Roxbury Latin, 2013)
New England-Eastern - Matthew Kiernan, M (Lexington Christian Academy, 2013)
New England-Eastern - Nick Weigel, M (Phillips Exeter Academy, 2013)
New England-Northern - Austin Nadeau, A (Walpole, 2013)
New Jersey - Raymond Abbiatici, (Ridge, 2013)
New Jersey - Kyle Allegrini(Lakeland HS, 2013)
New Jersey - Alirstair Beven (Lawrenceville School, 2013)
New Jersey - John Cunningham (Scotch Plains-Fanwood, 2013)
New Jersey - Stephen Ducey (Glen Ridge, 2013)
New Jersey - Andrew Higgins, M (Delbarton, 2013)
New Jersey - Patrick Jackson (Montclair, 2013)
New Jersey - James Jannicelli (Seton Hall Prep, 2013)
New Jersey - Eric Larysz (Fairlawn, 2013)
New Jersey - Michael Waterfield, M (Somerville, 2013)
New Jersey-Central - Chandler Bell, M (Hopewell Valley - 2013)
New Jersey-Shore Conference - Connor Briggs, D (Rumson-Fair Haven HS, 2013)
New Jersey-Shore Conference - Matt Kalinowski, D (Toms River East HS, 2013)
New Jersey-South - Chris Baumgartel, M (Egg Harbor Township, 2013)
New Jersey-South - Reed Hoffman, A (Lenape, 2013)
New Jersey-South - Jackson Sole, M (Lower Cape May, 2013)

St. Anthony's (N.Y.) attackman Dyllan Molloy.
© Greg Shemitz

New York-Albany - Fitz McDonough, D (Lasalle Institute, 2013)
New York-Albany - Tyler Olney, D (Shenendehowa HS, 2013)
New York-Mid-Hudson - Austin Stewart, M (Newburgh Free Academy, 2013)
New York-Mid-Hudson - Ryan Waters, A (Millbrook HS, 2013)
New York-Nassau/Suffolk Catholic - Dylan Molloy, A (St. Anthony's - 2013)
New York-Section IV - Turner Pecen, D (Union-Endicott - 2013)
New York-Section V - Luc Bailey, D (McQuaid Jesuit, 2013)
New York-Section V - Jim Burdette, D (Penn Yan Academy, 2013)
New York-Section V - Sean Cunningham, M (Geneva HS, 2013)
New York-Suffolk County - Vincent Colapinto, A (Walt Whitman HS - 2013)
New York-Suffolk County - William Henderson, G (Eastport-South manor, 2013)
New York-Suffolk County - Daniel Madden, D (West Islip, 2013)
New York-Suffolk County - Peter Triolo, D (Smithtown East, 2013)
Ohio-Central - Stuart Hudelson, M (St. Charles, 2013)
Ohio-Central - Eddie Passen, M (Bishop Watterson, 2013)
Ohio-Central - Jonathan Watson, M (Worthington Kilbourne, 2013)
Ohio-South - Allen Osgood, M (Loveland, 2013)
Ohio-South - Jon Sussman, M (Sycamore, 2013)
Oregon - Lorenzo Fantozzi, M (Churchill, 2013)
Oregon - Carter Franz-Geddes, D (West Salem, 2013)
Oregon - Luke Llewellyn, M (Clackamas HS - 2013)
Oregon - Kincaid Murray, M (Beaverton HS - 2013)
Oregon - Nick Strandholm, G (Clackamas HS - 2013)
Pennsylvania-Central - Webster Burrier, IV, G (Susquehannock, 2013)
Pennsylvania-Central - Chris Fowler, A (Carlisle, 2013)
Pennsylvania-Central - Tyler Karpinski, A (Man Twp, 2013)
Pennsylvania-Central - Austin Minnich, M (Warwick, 2013)
Pennsylvania-Central - Taylor Tolbert, M (Chambersburg, 2013)
Pennsylvania-Central - Jacob Werner, A (Wilson, 2013)
Pennsylvania-Western - Jeffery Berry, D (Peters Township, 2013)
Pennsylvania-Western - Andy Demichiei, A (Hampton, 2013)
Pennsylvania-Western - Joe Griffin, A (North Allegheny, 2013)
Pennsylvania-Western - Roman Solomond, D (Aquinas Academy, 2013)
Pennsylvania-Western - Nick Zervoudis, D (Gateway, 2013)
Rhode Island - Alexander Graff, G (Wheeler HS - 2013)
Rhode Island - James Payette, (East Greenwich, 2013)
Utah - Justin Glaittli, M (Logan, 2013)
Utah - Tommy Maddox, A (Draper, 2013)
Virginia-Northern - Stephen Kralick, M (Oakton HS, 2013)
Virginia-Northern - Nathan Mancini, D (Madison HS, 2013)
Virginia-Northern - John McKevitt, M (West Springfield HS, 2013)
Virginia-Northwest - Matthew Boward, M (Potomac, 2013)
Virginia-Northwest - Patrick Gough, D (Battlefield, 2013)
Virginia-Piedmont - Whit Griffin, A (Collegiate School, 2013)
Virginia-Piedmont - Benjamin Foley, M (St. Christopher's, 2013)
Virginia-Piedmont - Will Tucker, A (Woodberry Forest - 2013)
Washington - Kegan Ingrasci, A (Bainbridge HS, 2013)
Washington - Peter Scott, G (Lakeside HS, 2013)
Washington - Greg Shea, M (Bainbridge HS, 2013)
Washington - Henry Sokol, M (Lakeside HS, 2013)
West Virginia - Cole Salmons, M (George Washington HS, 2013)
Wisconsin - Conor Drake, M (West/North/South HS - 2013)
Wisconsin - John Filmanowicz, A (Arrowhead HS - 2013)
Wisconsin - Scotty Jossart, D (Notre Dame Academy, 2013)

Group 3

Area - Player, Pos. (High School, Graduation Year)

California-San Franscisco - Jacob Arentzoff, M (Monte Vista HS, 2013)
California-San Franscisco - Jonathan Glazier, A (Palo Alto HS, 2013)
California-San Franscisco - Teddy Heafey, D (Piedmont HS, 2013)
California-San Franscisco - Sam Korol, M (Marin Academy, 2013)
California-San Franscisco - Max McKone, A (Novato HS, 2013)
California-San Franscisco - Jack Moe, A (Piedmont HS, 2013)
California-San Franscisco - Austin Shore, A (Oakland Tech, 2013)
Connecticut-Public - Alexander Borkowski, D (Branford, 2013)
Connecticut-Public - Bryan Davis, M (Southington HS - 2013)
Connecticut-Public - Thomas Dupont, A (Cheshire, 2013)
Connecticut-Public - Timothy Gephart, M (New Fairfield, 2013)
Connecticut-Public - Sam Gravitte, D (Ridgefield, 2013)
Connecticut-Public - Matthew Macoy, M (Ludlowe - 2013)
Connecticut-Public - Michael Semancik, G (Fitch, 2013)
Connecticut-Public - Zach Psaras, D (St. Jospeh HS - 2013)
Delaware - Samuel Alexander (Tatnall School, 2013)
Delaware - Joseph Egerton, M (Middletown HS, 2013)
Delaware - Ryan Montgomery, G (Tatnall School, 2013)
Delaware - Max Wilt, D (Caesar Rodney HS, 2013)
Illinois - Nicholas Bielanski (Lincoln Way - New Lenox, IL, 2013)
Illinois - Sam Ford, A (Marmion Academy, 2013)
Illinois - Cam Irwin, M (Glenbrook South - Glenview, IL, 2013)
Illinois - James Schelli, M (Naperville Central - Naperville, IL, 2013)
Illinois - Michael Schiappa, D (Loyola Academy - Wilmette, IL, 2013)
Illinois - Brian Severyn, A (Benet Academy - Lisle, IL, 2013)
Illinois - Daniel Takata, G (Lane Tech - Chicago, IL, 2013)
Illinois - Matthew Udelhofen, A (Glenbard West - Glen Ellyn, IL, 2013)
Illinois - Ross Weber, D (New Trier - Winnetka, IL, 2013)
Kansas-Kansas City Metro - Tyler Reid, A (Lee's Summit West - 2013)
Louisiana - Austin Ladd, G (St. Thomas More, 2013)
Maryland-Anne Arundel County - Dylan Frazer, A (Southern HS - 2013)
Maryland-Carroll County - Alex Pixler, D (Winters Mill, 2013)
Maryland-Southern - Jake Bayer, A (La Plata HS - 2013)
Massachusetts-Western - Matt Foley, M (Daryl deVillier, 2013)
Massachusetts-Western - Noah Gurzenski, G (Ryan Liebel, 2013)
Missouri - Ian Nichols, M (O'Fallon Township HS, 2013)
Missouri - Jon Vogel, A (Pete Sterling - Parkway West HS, 2013)
New England-Western - Kent Byrd, D (Kingwood Oxford, 2013)
New England-Western - Andrew Mitchell (Choate, 2013)
New England-Western - Taylor Nappi, A (Marvelwood, 2013)
New England-Western - William White, A (Avon Old Farms, 2013)
New Hampshire - Dan Auger, M (South, 2013)
New Hampshire - Justin Juranovits, D (Salem, 2013)
New Hampshire - Michael Karpel, D (Winnacunnet, 2013)
New Hampshire - Brendan Megan, M (Pinkerton, 2013)
New Jersey-Middlesex County - Logan Stevenson, M (Old Bridge HS - 2013)
New York City-PSAL – Jonathan Tai, D (Hunter College HS, 2013)
New York-Buffalo - Austin Goltz, A/M (Orchard Park HS - 2013)
New York-Buffalo - Zachary Mariani, M (Wilson HS - 2013)
New York-Buffalo - Jack Mendelsohn (Williamsville East HS - 2013)
New York-Central - Ben Jeffery, D (Fayetteville-Manillus HS - 2013)
New York-Central - Zach Lanzar - D (South Jefferson HS - 2013)
New York-Central - Joe Marinelli, D (Auburn HS - 2013)
New York-Central - Connor McGrath, D (Chittenango HS - 2013)
New York-Hudson Valley - Cyrus Adamiyatt, D (Bronxville, 2013)
New York-Hudson Valley - Matt Ledwin, M (Hendrick Hudson, 2013)
New York-Hudson Valley - Kevin McGee, M (White Plains, 2013)
New York-Nassau County - John Crawley, M (Port Washington HS - 2013)
New York-Nassau County - Navreet Dhaliwal, D (Farmingdale HS - 2013)
New York-Nassau County - Michael Fahey, A (Manhasset, 2013)
New York-Nassau County - Ryan Feit, G (Syosset, 2013)
New York-Nassau County - Brandon Kaley, D (Cold Spring Harbor, 2013)
North Carolina-Private - Jonathan Henry, A (Providence Day School, 2013)
North Carolina-Private - Evan Murray, A (Durham Academy, 2013)
Pennsylvania-Eastern - Ian Callahan, G (Marple Newtown, 2013)
Pennsylvania-Eastern - Jeff Cimbalista, A (La Salle, 2013)
Pennsylvania-Eastern - Gus Greenberg, M (Abington, 2013)
Pennsylvania-Eastern - James Lee, M (Shipley School, 2013)
Pennsylvania-Eastern - Sean McSherry, G (Central Buck East - 2013)
Pennsylvania-Eastern - Zach Penfil, M (Garnet Valley - 2013)
Pennsylvania-Eastern - James Piltch (Shipley School, 2013)
Pennsylvania-Eastern - Mike Retinour (Conestoga, 2013)
Pennsylvania-Eastern - Cole Rsuhworth, M (Central Bucks East - 2013)
Pennsylvania-Eastern - Kevin Sherry - A (Stath Haven, 2013)
Tenneessee - George Ehlers, M/FO (McCallie, 2013)
Tenneessee - Andrew Miller, M (Memphis University School (MUS), 2013)
Tenneessee - Patrick Shayer, G (Christian Brothers (CBHS), 2013)
Vermont - Chandler Jacobson, M (Champlain Valley Union, 2013)
Vermont - Kai Christopher Norden, M (Stowe HS - 2013)
Vermont - Forrest Wallace, M (Mt. Abraham Union, 2013)
Virginia-Loudoun County - Bret Bushman, A (Dominion, 2013)
Virginia-Lynchburg - Bruce Carrington, M (E.C. Glass HS, 2013)
Virginia-Lynchburg - Joseph Clifton, M (Patrick Henry HS, 2013)
Washington D.C. Metro - Nick Carpenter, M (Paul IV, 2013)
Washington D.C. Metro - Marshall Peters, D (Landon School, 2013)


comments powered by Disqus